Konečně i pro dva!

05.09.2022

Snad nejčastější dotaz, co jsem od vás za poslední roky dostala, se týkal párových tanců. Mnozí z vás prostě lidovky nejraději prožívají v sevření tanečního partnera. :) Proto je tu Folk it pro páry.

Nejpovolanější z povolaných

To je Ruda. Tanečník Lúčnice a Ondráše, pedagog, choreograf či dramaturg v řadě folklorních souborů. S jen trochou nadsázky je on ten, co mě naučil pohybovat se na lidovou hudbu s tanečním partnerem. Teď budeme spolu pomáhat vám. :)

Vede muž

Role jsou jasně dány. V moderní společnosti už naštěstí úplně ne, ale v lidovém tanci to pořád platí. :) A v žádném případě to není svazující. Právě naopak. Po pochopení této a dalších zákonitostí se otevírá velký prostor pro svobodu a improvizaci.

Vyzkoušíme si různá cvičení pro vylepšení souhry mezi tanečními partnery. Třeba vyměníme ty jasně dané role. Ať chápeš, s čím se musí druhý potýkat. :)

Od základních principů

Ani zkušeným tanečníkům s léty strávenými v souborech neuškodí projít si základy partneřiny. Pohled nového pedagoga je může jen obohatit. A přiznejme si, že pohybové zlozvyky si neseme životem všichni. Neboj, upozorníme Vás na ně citlivě! :) 

Základní taneční principy budeme zařazovat do vybraných vířivých tanců z Moravy a Slovenska. Užijeme si především zajímavé párové motivy, vedení a vytáčky.

 Až k vrcholu

Těšte se na různé choreografie i na vrchol tolik vyzdvihované souhry tanečníků - zvedačky! Bez obav, do žádné krkolomné akrobacie Vás nutit nebudeme. Odvážnější jedinci ale budou mít jedinečnou příležitost vyzkoušet "na kľb" a "svíčku", které znají z jeviště osvětleného pro představení Ondráše. :)

Nezvyklá adresa

Folk it běžně zažiješ ve studiu Fusion na Dominikánské. Na párovky ale přijďte na ZŠ Staňkova. Je to kousek od centra, tak snad to nemáte z ruky!